dantų ligos

Dantų ligos: pagrindiniai dalykai, kuriuos turite žinoti apie dantų ligas ir jų gydymą

Nešvara – pagrindinė daugelio burnos ligų priežastis. Paradoksalu, bet nuolatinis netaisyklingas dantų valymas gali labai pažeisti dantis, o ypač dantenas. Periodinis profilaktinis burnos ertmės sveikatos tikrinimas neleidžia išsivystyti sunkiai ir brangiai gydomai burnos patologijai. Dantų ligos sukelia bereikalingą geliantį skausmą, pareikalauja daug mūsų laiko ir nervų, todėl profilaktika padeda mus to išvengti.

Dažniausios dantų ligos: atsirandimo priežastys ir kaip išvengti?

Burna – tai maisto malūnas: ant dantų, tarp dantų, po dantenomis ir ant liežuvio neišvengiamai kaupiasi susmulkinto maisto likučiai. Jie skatina bakterijų dauginimąsi ir kartu rūgimo bei puvimo procesus. Dėl to atsiranda nemalonus burnos kvapas, vystosi dantų ir dantenų ligos.

Profesionali burnos ertmės higiena – tai profilaktinė procedūra, kurios metu, burnos higienos specialistas pašalina susikaupusius maisto likučius (dantų akmenis bei apnašas), nupoliruoja seniai, netiksliai restauruotus dantis, patikrina burnos sveikatą. Svarbiausia, pacientui paaiškinama ir parodoma, kaip tinkamai ir kokiomis priemonėmis jis pats turės palaikyti visos burnos švarą. Taip dantų ligos yra išvengiamos be papildomų rūpesčių.

Burnos valymas ir jo rezultatas

Burnos valymas – tai ne paprastas šveitimas, kuopimas to, ką lengvai pasiekia šepetėlis. Burnoje pilna maisto likučius kaupiančių vietų. Todėl reikia, kad specialistas, išmanantis burnos anatomiją, paaiškintų, kaip turi būti valomos net sunkiausiai pasiekiamos kertelės.

Jei tikimasi ilgalaikio rezultato, profesionali burnos ertmės higiena turi būti atliekama prieš bet kokį burnos ligų gydymą, dantų protezavimą, balinimą. Paprastai šią procedūrą rekomenduojama atlikti bent kartą arba du kartus per metus. Tikslesnį profesionalios burnos ertmės higienos dažnį nustato burnos higienos specialistas, atsižvelgdamas į paties paciento gebėjimą palaikyti burnos sveikatą.

Kaip atsiranda dantų akmenys, dėl kurių atsiranda dantų uždegimas?

Akmenų formavimasis po dantenomis

Kai netinkamai arba nepakankamai valomi dantys, ypač jei burnoje gausu nekokybiškų dantų protezų ar plombų, košelės pavidalu kaupiasi maisto likučiai,  vadinamosios minkštosios apnašos. Maždaug po savaitės šios nepašalintos minkštosios apnašos dėl seilėse esančių mineralinių medžiagų pradeda kietėti – susiformuoja vadinamieji dantų akmenys. Prie jau susidariusių akmenų dar labiau limpa maisto likučiai, sunkiau išsivalyti dantis, formuojasi dar didesni akmenys. Vietinis dantenų imunitetas nebesugeba susidoroti su didėjančiu bakterijų kiekiu, ir prasideda aplinkinių audinių uždegimas, dar dažnai vadinamas dantų uždegimas.

Kodėl reikia šalinti dantų apnašą?

Jau seniai įrodyta, kad minkštosios apnašos yra svarbiausia dantų karieso ir periodonto patologijos (anksčiau vadinta parodontoze) bei su tuo susijusių simptomų – blogo burnos kvapo, dantenų kraujavimo, dantų paslankumo – priežastis. Jei šios dantų ligos jus kankina, žemiau pateikiame kitus straipsnius, kuriuose galite daugiau susipažinti su gydymu ir informacija, kuria turite žinoti.

Daugiau apie dantų paradantozę ir kaip išvengti dantų kraujavimo: Dovidenta.lt/paradantozes-gydymas/

Daugiau informacijos, kaip išvengti blogo burnos kvapo: Dovidenta.lt/blogas-burnos-kvapas/

Kaip atliekama profesionali burnos higiena?

Akmenys formuojasi ir virš dantenų, ir po jomis, todėl pačiam jų kokybiškai nuvalyti neįmanoma.  Be to, tam reikia specialių instrumentų (pvz., ultragarsinių, rankinių) bei išmanyti burnos anatomiją. Todėl profesionalią higieną atlieka burnos higienistas ar gydytojas odontologas. Jei paciento dantys ir dantenos yra jautrūs, nuskausminama. Priklausomai nuo dantų apnašų kiekio, valymas atliekamas per vieną arba kelis vizitus. Pašalinus akmenis dantys gali būti papildomai valomi oro abrazijos metodu ir būtinai nupoliruojami. Taikant oro abrazijos metodą specialia medicinine soda ir vandens mišiniu pašalinamos pigmentinės dantų apnašos, susidarančios rūkant, gausiai vartojant kavą, juodą arbatą ir kitus dažančius maisto produktus. Dantys po šios procedūros tampa baltesni ir maksimaliai švarūs. Šią procedūrą visada rekomenduojama atlikti prieš dantų balinimą.

Svarbiausia, profilaktinio apsilankymo metu burnos higienistas turi patarti, kaip taisyklingai (nežalojant) valytis dantis, pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį bei kada naudoti papildomas dantų valymo priemones: liežuvio valiklį, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį, tarpdančių šepetėlius ar specialų dantų siūlą valyti po tiltiniais protezais. Kasdieninė burnos priežiūra turi tapti greita ir efektyvi.

Burnos priežiūros priemonės kiekvienam pacientui turi būti parenkamos individualiai.

Platesnę informaciją apie Dovidenta teikiama burnos higienos paslaugą galite rasti: Dovidenta.lt/burnos-higiena/

Ar valymas specialiais odontologiniais instrumentais gali pakenkti dantims?

Nei dantų šepetėlis, nei specialūs odontologiniai instrumentai dantų nežaloja, jei naudojami taisyklingai.

No Comments

Post A Comment