06 Jul Protiniai dantys: viskas ką turite žinoti apie juos ir jų gydymą
Medicinoje tai – tretieji krūminiai dantys, dar vadinami aštuntaisiais. Kiekvienas, besidomintis žmogaus kūno sandara bei anatomija, suvokia, kad būtent taip apibūdinami protiniai dantys. Vieniems prasikalti užtenka keletos savaičių, kitiems – virš metų, o 10% pasaulio gyventojų jie iš viso neišdygsta. Taigi, protiniai dantys, pastarųjų reikiamybė, skausmas ir protinių dantų rovimas – tai ką turite žinoti, bus aptarta šiame straipsnyje.
Kas yra protiniai dantys ?
Protiniai dantys yra tretieji krūminiai dantys. Įprastai žmogus turi po tris nuolatinius krūminius dantis abiejų žandikaulių abiejose pusėse. Pirmieji krūminiai dantys išauga maždaug šeštaisiais gyvenimo metais, antrieji – dvyliktais. Sulaukus 18 ar 20 metų pradeda kaltis ir tretieji krūminiai dantys. Būtent todėl tretieji krūminiai dantys vadinami „protiniais dantimis“. Iš tikrųjų šie dantys niekuo nesiskiria nuo kitų krūminių dantų, tik tuo, kad išauga paskutiniai.
Kas yra dantų susigrūdimas?
Kuomet protiniai dantys negali tinkamai išdygti, tada yra nustatomas dantų susigrūdimas. Tačiau dantys, kurie neišauga, nebūtinai gali būti susigrūdę (kaip tai atrodo galite matyti nuotraukoje). Pasitaiko, kad dantų augimas vėluoja, o praėjus tam tikram laikui jie išauga kaip reikia. Odontologas turi apžiūrėti Jūsų burnos ertmę ir rentgeno nuotraukų pagalba nustatyti, ar yra krūminių dantų susigrūdimas. Susigrūdę dantys gali sukelti infekciją, greta esančių dantų gedimą, dantenų ligas ar cistų ir folikulų formavimąsi. Siekiant išvengti šių problemų dauguma odontologų siūlo pašalinti protinius dantis.
Kada turi įvykti protinio danties rovimas?
Jei tretieji krūminiai dantys yra nefunkcionalūs, trukdantys kramtyti, gendantys, keliantys pavojų susirgti dantenų ligomis, tokiais atvejais protinius dantis rekomenduojama šalinti. Neprasikalę tretieji dantys neturėtų būti šalinami kada tikimasi, jog jie sėkmingai išdygs ir dalyvaus kramtyme. Protinio danties rovimas nėra atliekamas, kuomet yra didelė komplikacijų tikimybė (pavyzdžiui nervo pakenkimas ar žandikaulio lūžimas).
Visada reikia įvertinti esamą situaciją, o geriausiai tai padarys gydytojas odontologas. Jis taip pat paskirs ir jums tinkamiausią gydymą – vaistus ar operaciją. Priklausomai nuo situacijos, gali būti paskirti vaistai nuo uždegimo ir skausmo, tačiau gali prireikti ir antibiotikų ar kitų vaistų.
Prieš atliekant bet kokią chirurginę procedūrą, gydytojas jus informuos apie visas teigiamas ir neigiamas pasekmes, todėl jums bus lengviau apsispręsti. Jeigu nusprendėte, kad protiniu dantų rovimas nėra Jums būtinas, reikėtų nepamiršti įprastos burnos higienos.
Pateikiame keletą simptomų, kurie aiškiai rodo, jog protinio danties traukimas yra Jums būtinas. Tačiau kiekvienam žmogui simptomai gali būti skirtingi, todėl reikia individualiai įvertinti dantų būklę. Galimi simptomai:
- Infekcija burnos ertmėje;
- Veido patinimas;
- Dantenų patinimas prie krūminių dantų;
- Dantų skausmas.
Atminkite: kuo anksčiau pasikonsultuosite su odontologu, ką daryti su protiniais dantimis, tuo greičiau sulauksite pagalbos ir išvengsite komplikacijų. Bet kokios ligos visada lengviau išvengti nei paskui ją gydyti.
No Comments